سبک مدرن چیست؟

سبک مدرن چیست؟

مدرن Modern در فارسی به معنای جدید، نو، چیز تازه، امروزی و تازه باب شده معنی شده است (در کتاب دهخدا و معین). منظور از سبک مدرن در طراحی، یک دوره خاص است که تاریخ را به پیش و پس از خود تقسیم می‌کند. باید توجه داشت که سبک مدرن با سبک معاصر متفاوت است و معاصر به سبکی است که در یکی دو دهه اخیر رواج داشته است. سبک معاصر می‌تواند با دیگر المان های مدرن ترکیب شود اما سبک مدرن محدود به المان های زمانی مخصوص به خود است. این سبک از طراحی خاصی پیروی می‌کند که تغییر نمی کند اما سبک معاصر ساختار دقیقی ندارد و با گذر زمان در حال تغییر است.

انواع فضاهای مدرن

در طراحی دکوراسیون مدرن، آمریکایی‌ها با روش هایی جدید و پیشرفته‌ترین امکانات پیشتاز این سبک بودند و به نوعی خود را خالق و مجری این سبک می‌دانند. در آمریکای شمالی تمامی خانه‌ها بر اساس اصول مدرنیته طراحی و ساخته می‌شوند که این نشان دهنده ی آن است که سبک مدرن در زندگی آنها نقش بسیار مهم و اساسی دارد.

علت استفاده از تکنولوژی‌ها و سبک مدرن در این کشور نیز کاملاً جنبه تمایز با سایر نقاط دنیا را داشته است. اما تا دهه هشتاد میلادی این کشور فقط بر اساس سنت و کلاسیک پیش میرفته است. اروپاییان نقش پر رنگی در خلق سبک‌های مدرنیته داشتند و سعی کرده اند همپای آمریکاییان پیش بروند.

در دیگر کشورها نیز سبک دکوراسیون مدرن با ورود به بخش‌های مختلف چیدمان و دکوراسیون منازل به نوعی فرهنگ وارداتی محسوب می‌شود.

ویژگی های دکوراسیون مدرن

در دکوراسیون مدرن هر چه تعداد مبلمان و میز و صندلی کمتر باشد، جلوه بیشتری دارد. خطوط صاف و ساده، فرم های خالص در این سبک دکوراسیون نقش مهمی دارند، هیچ گونه جزییات اضافی و غیرضروری وجود ندارد.

1. اصل اول : رعایت سادگی

ویژگی اساسی یک دکوراسیون مدرن سادگی آن است. منظور از سادگی همان کمینه گرایی است یعنی حذف وسایل اضافی و حذف کردن جزییات غیر کاربردی در دکوراسیون منزل. در سبک مدرن هدف دور شدن از پیچیدگی‌های معمول و بیهوده و رسیدن به اصل سادگی است.همانطور که می دانید بی نظمی در دنیای پر مشغله امروز می‌تواند باعث ایجاد استرس در زندگی مان شود، پس ساده نگه داشتن دکوراسیون باعث کم شدن استرس‌ها و ایجاد حس آرامش در خانواده خواهد شد. ( هرچه محل زندگی و محل کار وسایل کمتر و کاربردی تر و در عین حال زیباتر داشته باشد آرامش بیشتری به ما می دهد. )

2. اصل دوم : کاربردی بودن وسایل

دومین ویژگی دکوراسیون مدرن، کارکرد آن است. در سبک مدرن در صورتی استفاده از اثر هنری به جا است، که علاوه بر زیبایی نیز کاربردی باشد. اگر از فرم خاصی در وسایل استفاده می‌کنید، باید دلیل کاربردی داشته باشد. به طور مثال اگر از نوع خاصی از چراغ استفاده می‌کنید علتش فقط زیبایی و متناسب با دکور بودن نباشد، بلکه از لحاظ پخش نور هم مناسب منزلتان باشد.

3. اصل سوم : استفاده از فناوری‌ها و وسایل دیجیتال

سومین ویژگی استفاده از فناوری است. منظور استفاده درست و به جا از تلویزیون، دستگاه های پخش موزیک و ویدیو ، لامپ های کنترل از راه دور، دستیارهای صوتی و غیره است. در محل قرار گیری تلویزیون باید نکاتی رامورد توجه قرار داد. محل قرارگیری هر کدام و استفاده راحت از این وسایل الکترونیکی هر کدام مهم هستند.( در مقالات بعدی حتما به این موارد می پردازیم. )

4. اصل چهارم : ایجاد فضای باز

ویژگی چهارم ایجاد فضای باز در دکور است. اگر به دنبال یک دکور مدرن هستید فضاهای خالی منزل تان را بیشتر نشان دهید، با تغییر رنگ نیز می توان به این امر کمک کرد. در یک اتاق کوچک با چند سانتی متر فضای خالی در اطراف فرش، فضا را می توان بزرگتر نشان داد.

نظرتان در مورد این سبک چیست؟ سبک مدرن را می پسندید یا سبک معاصر؟ در قسمت زیر نظر خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *